از دست ندهید

از دست ندهید/مقاله ها و مطالب مفید

راه های نصیحت تاثیر گذار بر کودک و فرزندمان

ارسال شده توسط در روز در دسته از دست ندهید
 

آيا تا بحال متوجه شده ايد چرا بين نسل قديم و جديد هميشه يک شکاف وجود دارد و با پيشرفت علوم و فناوري اين شکاف هر روز بيشتر مي شود؟ چرا ديگر کوچکتر ها  نصيحت هاي بزرگتر ها را جدي نمي گيرند و اصرار دارند يک مسير اشتباه را شخصا تجربه کنند و غلط بودن آن را  حتي به قيمت جواني و سلامتي خود تجربه کنند؟
 در شکل نصيحت گويي و اندرزدهي بزرگتر ها  به کوچکترها چه خطايي وجود دارد که صداي دلسوزانه بزرگ ها به گوش کوچک ها نمي رسد و کوچکترها وقتي کمي قد مي کشند و وارد دنياي بزرگترها مي شوند ديگر با آدم بزرگ هاي نسل قبل غريبه مي شوند و سعي مي کنند به شکلي خود را از شر آنها خلاص کنند!؟
جواب اين سوال 
فقط در رعايت نکردن قانون هم قدي هنگام اندرزگويي است،بزرگ ها يادشان مي رود که کوچکترها از ارتفاع متفاوتي به دنيا نگاه مي کنند و به همين دليل دنياي اطراف خود را به شکل متفاوتي مي بينند. به همين دليل اگر فردبزرگتري ميخواهد با اين دنياي متفاوت تماس بگيرد قبل از هر اقدامي بايد خودش را به قد و قواره کوچکترها برساند و از پنجره ديد آنها به دنيا نگاه کرده و بعد تجربه و نصيحت و پيام خود را منتقل کند.

مادرهايي که مادري بلدند وقتي کودکشان کار نادرستي انجام مي دهد, به او نزديک مي شوند,مقابلش مي نشينند, خود را هم قد او مي کنند. بعد
 
دستان کودک را در دست مي گيرند و سپس به چشمان او خيره مي شوند و برايش توضيح مي دهند که چرا کاري که انجام داده نادرست است و چه عواقب و ناخوشايندي براي او وديگران به همراه دارد و مهم تر از همه او چگونه بايد عمل مي کرد که پسنديده و درست باشد  و مورد تشوق ديگران قرار گرد. اما  آنها که بلد نيستند, بالاي سر او مي ايستند و حتي  اگر بتوانند قد خود را بلندتر واندام خود را درشت تر مي کنند و از ان بالا بدون هيچ توضيح و مقدمه چيني بر سر کودک فرياد ميزنند و اورا دعوا مي کنند. پيامي که منتقل مي شود اصلا مهم نيست.مهم اين است که قبل از انتقال پيام به قد و قواره گيرنده پيام درآييم و از چشمان او به دنيا و خودمان و خودش نگاه کنيم.اگر پدر و مادرها و همه بزرگترها اين مهارت يعني هنر هم قد شدن با اطرافيان و به خصوص کوچکترها را ياد بگيرند، به طرز شگفت آوري درخواهند يافت که خيلي از چيزهايي که قبل از آن اشتباه فکر مي کردند، در دنياي اين نوجوان اصلا غلط نيست.

 
وقتي با کوچکترها هم قد شويم آنگاه در خواهيم يافت که معناي دوست ناباب براي آنها با چيزي که در ذهن ما وجوددارد تفاوت دارد.دوستي که ازديد ما بزرگترها ناباب و ناصالح است در ديد نوجوان و کودک ما فردي است که زبان هم سن و سال هاي او را مي فهمد و نياز هاي او را درک مي کند و حرف هاي او را مسخره نمي کند. فکر مي کنيد که چرا بسياري از نوجوانان و جوانان با وجود نصايح و تهديدها و دشنام هاي بزرگترها باز هم سراغ دوستان ناباب و عادت ها و رفتارهاي ناشايست مي روند؟ جواب اين سوال خيلي ساده است! آنها اين رفتارها و عادت ها را زشت نمي دانند. اصولا زشتي براي آنها اين چيز ها نيست. البته دير يا زود وقتي پيرتر مي شوند چه بسا از کرده خود پشيمان شوند و آنها هم اقرار کنند که رفتارشان درست نبوده است.اما مهم اين است که تا وقتي جوان و خام هستند اين مطلب را قبول نمي کنند و دليلش فقط اين است که بزرگترها قانون هم قدي را بلد نيستند و نميدانند که بايد از جايگاه بزرگي خود پايين بيايند و روي زمين کنار کوچکتر ها بنشينند، دستان آنها را در دست خود بگيرند و ماننديک دوست و همراه، تجربه و پيام خود را منتقل کنند.
اگر قانون هم قدي را رعايت نکنيم و بزرگترها فقط بلد باشند که از جايگاه بالا به کوچکترها دستور بدهند ديري نخواهد پاييد که کودکان امروز در آينده، قد مي کشند و بزرگتر مي شوند وبزرگ هاي الان بخاطر پيري و کهولت کوچکتر و خميده تر مي شوند و در آن زمان ديگر کسي زبان اين بزرگترهاي پير و با تجربه را نمي فهمد و جدي نمي گيرد و آنها را در گوشه تنهايي خودشان رها مي کنند و پي زندگي خود مي روند. 
زيبايي اصل هم قدي را پدر و مادرهايي درک مي کنند که در کودکي هم قد فرزندان و کوچکتر ها مي شوند و سنين پيري اين سعادت را پيدا مي کنند که فرزندشان خود را هم قد آنها مي کنند و کنارشان مي نشينند و درکشان مي کنند و آنها را از تنهايي در مي آورند. مزد هم قدي، درک شدن و تنها نبودن و طرد نشدن است.

 

 

اول هم قد شویم بعد نصیحت کنیم
Last modified در روز
0

نظرات

  • اولين کسي باشيد که نظر ارسال ميکند

ارسال نظر

مهمان پنج شنبه, 19 آوریل 2018
درحال بارگذاری...
درحال بارگذاری...
x