موقعیت جغرافیایی/تاریخی

شهرستان بهشهر از جمله شهرهای خوش آب و هوا و دارای جاذبه های گردشگری استان مازندران است

این شهرستان از شمال به دریای خزر (خلیج گرگان)، از غرب به شهرستان ساری، از جنوب به شهرستان نکا و استان سمنان، و از شرق به شهرستان‌های کردکوی و بندرگز در استان گلستان محدود است.

 از نظر طبیعی دارای 2 بحش کوهستانی در جنوب و دشت در شمال است. مساحت شهرستان بهشهر طیق آخرین آمار ، 1867/5 کیلومتر مربع است.

منطقه ای که روی آن بنا شده ، در روی کوهپایه های شمالی کوههای جهانمورا که شمه ای از واحد شرقی رشته کوه های البرز می باشد واقع شده است و ادامه کوه های آن جلگه های رسوبی تا دریای  مازندران را تشکیل می دهد.

طبق آخرین سرشماری جمعیت شهرستان  بالغ بر 187184 نفر می باشد که 109/180 نفر در مناطق  شهری و 78532 نفر در مناطق روستایی زندگی می کنند. همچنین   دارای 6 دهستان میانکاله و کوهستان در بخش مرکزی ، کلباد و پنجهزاره در بخش گلوگاه و دهستان های شهداء و عشرستاق در بخش یانسر می باشد.

بخش مرکزی  بهشهر  شامل 16 روستا می باشد که 5 روستا در دهستان کوهستان و 11 روستا در دهستان میانکاله می باشد. بخش گلوگاه شامل 29 روستا می باشد که 20 روستا در دهستان پنجهزاره و 9 روستا در دهستان کلباد می باشد و بخش یانسر شامل 68 روستا می باشد که 33 روستا در دهستان شهداء و 35 روستا در دهستان عشرستاق می باشد.

ناحیه  بهشهر که سابقا خرگوران نام داشت توسط شاه عباس خریداری شد و به دستور وی شهری در آنجا احداث شد. ماده ”دولت اشرف “ برای تاریخ بنای این شهر در سال 1021 هجری انتخاب شد و شهر جدید، اشرف البلاد نام گرفت که اقامتگاه شاه عباس اول در مازندران بود. بعد از احداث شهر، شاه عباس چندین هزار گرجی را به شهر اشرف کوچاند، که امروزه با نام گرجی محله در بهشهرزندگی می کنند.
 شاه عباس هرگاه به مازندران می آمد اشرف را به دیگر نقاط آن ترجیح می داد. احتمالا اولین گروه نمایندگان سیاسی انگلستان در اشرف البلاد به حضور شاه عباس رسیدند. اشرف البلاد در اثر جنگهای داخلی حملات ترکمن ها، افاغنه و حملات سپاهیان زند صدمات فراوان دید و به طور مکرر تخریب شد. نادر شاه هنگامی که اعزام جنگ با لزگی ها بود مدتی را در این شهر سپری کرد. محمد حسن خان قاجار علاقه زیادی نسبت به آن داشت و غالبا در این شهر اقامت می کرد، سکنه این شهر از اقوام مختلف تشکیل شده بود، ازجمله مهاجران گرجی که شاه عباس آن ها را از قفقاز کوچانده بود، همچنین گروهی از خانواده های طالشی لنگران که از سواحل دریای خزر آمده بودند و جمعی هم از ثات ها که یکی از قبایل ایرانی بود.
بطور کلی ناحیه جنوبی دریای  مازندران  از گذشته بسیار دور ازاهمیت سیاسی ، تاریخی ونظامی فوق العاده ای برخوردار بوده است. بررسی وکاوشهائی که در سواحل دریای خزر در مکانهائی مانند سابقه غارهای هوتو وکمربند( در نزدیکی بهشهر ) انجام گرفته است، قدمت این ناحیه رابه دوره غارنشینی به ثبت رسانده است. تحقیقات دیگر موید آن است که در ادوار باستانی این منطقه یکی از حوزه های مهم تمدن قبل وبعداز تاریخ ایران بوده است .
تحقیقات بعمل آمده از متون تاریخی نشان می دهدکه در اواسط قرن سوم هجری قمری دین اسلام در شکل علویان در این ناحیه نفوذ یافته است.شهرستان بهشهر در ابتداء بعنوان یکی از روستاهای حائز اهمیت با نامهای نامیه ، کبود جامه ، تمیشه ،قره طغان پنج هزاره، واشرف معروف بوده است . در دوره صفویان ، شکوفائی ورونق این ناحیه بیشتر گردید. علاقه شاهان صفوی به این منطقه باعث شد این شهر بعنوان پایتخت دوم صفویان انتخاب  گردد. بناهائی نظیر چشمه عمارت، کاخ صفی آباد،باغ عمارت چهلستون ( پارک ملت فعلی )، استخر عباس آباد ،کاخ وباغ شاهی ،کاخ صاحب الزمان و ... در آن دوران بنا گردیدند که برخی از آنهابه کلی ویران شده واثری از آنها باقی نیست .جاذبه های این شهر در زمانهای قدیم باعث شده بود ، هیاتهای خارجی که به ایران می آمدند علاوه بر اصفهان از  بهشهر هم دیدارنمایند.
 بهشهر امروزی، شهری زیبا  و جذاب است که آثار طبیعی و تاریخی فراوان دارد.

 
Loading...
Loading...
x